Tancerze / Dancers

07/09/2010

W Korei przy wejściu na teren supermarketu (Home plus/Tesco czy Emart) stoi zawsze jedna osoba, głównie po to żeby przyklejać naklejki na siatki które się wnosi na teren sklepu, ale jak nie ma co naklejać to kłania się w pas i wita wchodzących klientów mówiąc coś w stylu: “Dzień dobry, witamy w naszym sklepie, dziękujemy za zakupy w naszym sklepie…” Całkiem miło :) 

Oprócz tego przy wjeździe na parking każdego centrum handlowego czy supermarketu, zawsze stoi jedna (czasem więcej) osoba i wita przyjeżdżających klientów, i/lub żegna wyjeżdżających z centrum. Wita/żegna kłaniając się w pas i czasem coś machając, mówiąc coś w stylu: “Witajcie w naszym sklepie” lub “Dziękujemy za zakupy w naszym sklepie”. Ubrani są przeważnie w różnego rodzaju uniformy, żeby się wyróżniać.  Do tego jest jeszcze dodatkowa osoba kierująca ruchem przy wjeździe i wyjeździe na/z parkingu, coś takiego jak policjant drogówki kierujący ruchem. 

At Korean supermarkets (Home plus/Tesco or Emart), when entering the store area, inside, there is always one person welcoming the customers. Well, their main function is to stick labels to the bags people might bring in from the outside. But if they have nothing to stick, they just bow and welcome customers entering the store, saying something that would probably sound like: “Good morning, welcome to our store, thank you for shopping at our store... “ How nice :) 

There is more of them! At the entrance to every car park at every shopping centre, there is always at least 1 person welcoming the customers entering the car park, and or saying goodbye to customers leaving the car park. They usually bow, sometimes wave their hands and say something like: “Welcome to our store”, or “Thank you for shopping at our store”

They are usually dressed in nice uniforms. Plus there are also additional ‘traffic wardens’ making sure cars go where they are suppose to go, by giving directions. 

Gesty które wykonują są prześmieszne (no chyba że są leniwi i im się nie chce), i wyglądają czasem jakby tańczyli, dlatego nazwałam ich tancerzami. 

Their gestures and body movement can sometimes be really funny (unless they are too lazy to bother). Sometimes they look as if they were dancing so I called them dancers. 

Nigdy wcześniej nie widziałam takiego ‘wynalazku’ więc nakręciłam kilku jak ‘tańczą’: 

 I have never seen anything like it so I managed to record a few of them: ©  Piotr Farbiszewski 2012